Liečba hemoroidov a krvácanie z konečníka

Hemoroidy (zlatá žila)

Hemoroidy (veľmi často nesprávne uvádzané ako hemeroidy) sú najčastejším proktologickým ochorením a štatistiky hovoria o tom, že až 50 % pacientov vo veku nad 50 rokov má určitú formu tohto ochorenia. V dnešnej dobe však postihuje aj osoby mladšie.

Hemoroidy rozlišujem vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy, pokiaľ nie sú v štvrtom štádiu, väčšinou nie sú viditeľné a nachádzajú sa na konci análneho kanála alebo začiatku konečníka. Sú to žily pod sliznicou, ktoré sa za určitých podmienok rozširujú, zväčšujú a začínajú vychádzať často po stolici von z konečníka. Následne spôsobujú ťažkosti s nimi súvisiace, medzi ktoré najčastejšie patria krvácanie, vybiehanie von – až s nutnosťou zatláčania, svrbenie so zmenami na koži z dôvodu chronického dráždenia.

Bolestivosť pri vnútorných hemoroidoch je raritná. Pri bolesti v oblasti análneho kanála treba vždy pátrať i po inej diagnóze.

Štádiá hemoroidálneho ochorenia

V súčasnosti sa používa štádiovanie vnútorných hemoroidov na štyri stupne závažnosti ochorenia.

Prvé štádium ochorenia je možné riešiť nechirurgicky a bezbolestne, preto neváhajte a už pri prvých príznakoch spojených s týmto ochorením navštívte proktológa. Vyšetrenie a liečba v našom centre je bezbolestná a spojená s minimálnym diskomfortom pre pacienta.

druhom štádiu ochorenia je už konzervatívna liečba neúspešná a dochádza postupne k progresii ochorenia a zhoršovaniu príznakov. Hemoroid sa zväčšuje, vystupuje z konečníka von ale ešte stále sa vie sám vstrebať do vnútra. Pre chúlostivosť tohto problému si pacienti si často vyberajú samoliečbu, ktorá však len zmierňuje príznaky ale nerieši problém, ktorý sa touto cestou často zhorší a prerastie do ďalšieho štádia ochorenia.

Tretie štádium ochorenia, s ktorým sa stretáme v našom zariadení pomerne často je štádium, kedy vystupujúci hemoroid sa už nevie vsunúť späť dovnútra už sám a pacient si tak tento hemoroid zatláča dovnútra sám, čo spôsobuje opuchy či zápalové  komplikácie, ktoré sa často prejavujú hlienom či krvou na spodnom prádle pacienta.

Pri štvrtom štádiu ochorenia je vo väčšine prípadov indikovaná chirurgická liečba, tzv. hemoroidektómia. Vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici a následne práceneschopnosť s následnou rekonvalescenciou. Vykonáva sa v spinálnej, prípadne celkovej anestézii.

Nedovoľte, aby Vaše ochorenie dospelo do tohto štádia a navštívte nášho špecialistu čo najskôr. Samoliečba vedie vo väčšine prípadov k postupnému zhoršovaniu ochorenia a jeho progresii do neskorších štádií s následnou nutnosťou invazívnejšieho prístupu, práceneschopnosti a socioekonomickej straty. Už minimálne príznaky môžu byť varovné!
Náš odborník má dlhoročné skúsenosti so všetkými formami liečby.

Postup lekára a liečba

Pri vstupnej konzultácii a vstupnom vyšetrení, náš lekár určí diagnózu, zhodnotí stav, určí presné štádium ochorenia a navrhne liečbu podľa najnovších štandardov a odporúčaní.

Na našej klinike poskytujeme liečbu vnútorných hemoroidov pomocou Barronovej ligatúry a rádiofrekvencie / mäkký laser /.

Liečba pozostáva maximálne z 4-5 sedení, je nebolestivá a pacient sa môže ihneď vrátiť do bežného života bez obmedzenia a s minimálnymi socioekonomickými stratami. Po konzultácii s proktológom je možné v určitých prípadoch navrhnúť i riešenie v menšom počte sedení.

Barronova ligatúra

Ide o ošetrenie latexovou gumičkou alebo tiež „gumičkovanie“. Na bázu a vnútorný hemoroidálny uzol sa nasadí škrtiaca gumička, ktorá zamedzí prítoku i odtoku krvi, čo má za následok jeho odumretie, odpadnutie s vytvorením jazvičky v mieste pôvodného uzla, hemoroidu.

Ide o elegantnú, rýchlu, nebolestivú metódu bez závažných komplikácii, bez zásahu do integrity análneho kanála či zvieračového aparátu. Udáva sa, že až 80 % prípadov je možných riešiť touto metódou. Pacient sa bez výrazných obmedzení okamžite vracia do bežného života.

Liečba pozostáva maximálne z 4-5 sedení, je nebolestivá a pacient sa môže ihneď vrátiť do bežného života bez obmedzenia a s minimálnymi socioekonomickými stratami. Po konzultácii s proktológom je možné riešenie i v menšom počte sedení.

Barronova ligatúra je určená na liečbu 1. a 2. štádia hemoroidálneho ochorenia,v indikovaných prípadoch je možné ju použiť aj v 3. štádiu ochorenia. V individuálnych prípadoch je táto metóda použiteľná dokonca aj v 4. štádiu, najmä u pacientov nevhodných zo špecifického dôvodu k chirurgickej liečbe.

Vonkajšie hemoroidy väčšinou nepredstavujú problém v kľudovom stave, môže však dôjsť k vzniku komplikácií a preto liečbu netreba odkladať. Za vonkajšími hemoroidmi sa veľakrát skrývajú práve vnútorné hemoroidy. Vonkajšie hemoroidy v akútnych prípadoch, a to v prípade vytvorenia zrazeniny, ošetrujeme bezbolestne, pomocou rádiofrekvencie s použitím metódy šetrnej k tkanivám. Bez komplikácií a obmedzenia.

Po liečbe vnútorných hemoroidov sa často „zmenšia“ i vonkajšie hemoroidy.

Rádiofrekvencia (tzv. „mäkký laser“)

Metóda, ktorá na rozdiel od iných metód, napríklad infračervenej koagulácie, vytvára teplo v samotných bunkových tkanivách. Je precíznejšia, difúzne nedeštruuje okolité tkanivá a skracuje sa tým čas hojenia i rekonvalescencie.

Služby

Krvácate z konečníka? Trápia Vás hemoroidy? Análna trhlina? Nežiadúce výrastky v okolí análneho otvoru alebo máte iný problém s konečníkom?
Liečba análnej fistuly
Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí konečníka. Ak sa jeho prirodzené žľazy infikujú, fistula ich pospája a vyústi cez kožu v...
Liečba pilonidálneho sínusu
Pilonidálny sínus je benígne ochorenie s výskytom 26 prípadov na 100 000 obyvateľov. Ochorenie sa vyskytuje v sacrococcygeálnej oblasti a postihuje väčšinov mužov, najčastejšie medzi 15. a 35. rokom života....
Liečba análneho svrbenia
Svrbenie v oblasti análneho otvoru je spôsobené podráždením kože okolo análneho otvoru.Je to nepríjemný, obmedzujúci problém, ktorý až v 75 % prípadoch spôsobuje iné ochorenie v oblasti análneho kanála alebo konečníka. Vtedy hovoríme...
Liečba perianálnej trombózy
K vzniku perianálnej trombózy dochádza vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidnom uzle vytvorí zrazenina. Ide o náhle zhoršenie inak „neškodných“ vonkajších hemoroidálnych uzlov. Prejaví sa náhlou bolesťou v oblasti análneho otvoru,...
Liečba (odstránenie) perianálnych bradavíc
Anogenitálne bradavice alebo tiež condylomata sú infekčné, vírusové, ochorenie benígneho, nezhubného charakteru. Spôsobuje ho papilomavirus /HPV/, ktorý sa prenáša priamym kontaktom a je považovaný za sexuálne prenosné ochorenie. Postihujú často i oblasť...
ZOZNÁMTE SA

Personál
nášho centra

Personál nášho centra je tímom vysoko špecializovaných profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami a ľudským prístupom založenom na individuálnom posudzovaní každého pacienta.

Žiadny personál sa nenašiel

Objednajte sa

Objednajte sa k nám na vyšetrenie.

V prípade akýchkoľvek nejasností nás kontaktuje
emailom na info@assiduo.sk alebo telefonicky
na tel. čísle +421 2 381 085 11.

Referencie pacientov

Potrebujem poradiť