Liečba análneho svrbenia

Svrbenie v oblasti análneho otvoru je spôsobené podráždením kože okolo análneho otvoru.
Je to nepríjemný, obmedzujúci problém, ktorý až v 75 % prípadoch spôsobuje iné ochorenie v oblasti análneho kanála alebo konečníka. Vtedy hovoríme o sekundárnom prurite.

Môžu ho spôsobovať proktologické ochorenia ako hemoroidy, trhliny, zápalové ochorenia konečníka a análneho kanála vrátane fistúl a Crohnovej choroby, ale aj nádorové ochorenia.

Chronické dráždenie spôsobuje iritáciu kože s drobnými rankami. Tie sú živnou pôdou pre baktérie a kvasinky zo stolice, ktoré ešte viac zhoršujú príznaky, vedú k ďalšiemu mechanickému dráždeniu a uzavretiu kruhu, ktorý treba prerušiť.

Z ďalších príčin možno uviesť rôzne kožné ochorenia ako ekzém, dermatitída, psoriáza, ale aj ako dôsledok užívania niektorých druhov liekov.

Ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi vznik tohto problému sú systémové ochorenia ako cukrovka, ochorenia pečene, obličiek, inkontinencia stolice a močuparazitárne ochorenia.

Análne svrbenie je len zriedkavo spôsobené zhoršenou hygienou. Môže za ním stáť, práve naopak, nadmerná hygiena a používanie rôznych parfumovaných saponátov, mydiel a gélov môže spôsobiť iritáciu kože a jej následné svrbenie.

Pri uvedených príznakoch je veľmi dôležité navštíviť proktológa, ktorý cielenou anamnézou, otázkami a následným komplexným vyšetrením stanoví možnú príčinu. Následne odporučí vhodnú liečbu a zbaví Vás nepríjemného pocitu.
Samoliečba v tomto prípade nerieši príčinu, len dočasne zmierňuje príznak!

Služby

Krvácate z konečníka? Trápia Vás hemoroidy? Análna trhlina? Nežiadúce výrastky v okolí análneho otvoru alebo máte iný problém s konečníkom?
Liečba análnej fistuly
Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí konečníka. Ak sa jeho prirodzené žľazy infikujú, fistula ich pospája a vyústi cez kožu v...
Liečba pilonidálneho sínusu
Pilonidálny sínus je benígne ochorenie s výskytom 26 prípadov na 100 000 obyvateľov. Ochorenie sa vyskytuje v sacrococcygeálnej oblasti a postihuje väčšinov mužov, najčastejšie medzi 15. a 35. rokom života....
Liečba análneho svrbenia
Svrbenie v oblasti análneho otvoru je spôsobené podráždením kože okolo análneho otvoru.Je to nepríjemný, obmedzujúci problém, ktorý až v 75 % prípadoch spôsobuje iné ochorenie v oblasti análneho kanála alebo konečníka. Vtedy hovoríme...
Liečba perianálnej trombózy
K vzniku perianálnej trombózy dochádza vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidnom uzle vytvorí zrazenina. Ide o náhle zhoršenie inak „neškodných“ vonkajších hemoroidálnych uzlov. Prejaví sa náhlou bolesťou v oblasti análneho otvoru,...
Liečba (odstránenie) perianálnych bradavíc
Anogenitálne bradavice alebo tiež condylomata sú infekčné, vírusové, ochorenie benígneho, nezhubného charakteru. Spôsobuje ho papilomavirus /HPV/, ktorý sa prenáša priamym kontaktom a je považovaný za sexuálne prenosné ochorenie. Postihujú často i oblasť...
ZOZNÁMTE SA

Personál
nášho centra

Personál nášho centra je tímom vysoko špecializovaných profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami a ľudským prístupom založenom na individuálnom posudzovaní každého pacienta.

Žiadny personál sa nenašiel

Objednajte sa

Objednajte sa k nám na vyšetrenie.

V prípade akýchkoľvek nejasností nás kontaktuje
emailom na info@assiduo.sk alebo telefonicky
na tel. čísle +421 2 381 085 11.

Referencie pacientov

Potrebujem poradiť