Liečba análnej fistuly

Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí konečníka. Ak sa jeho prirodzené žľazy infikujú, fistula ich pospája a vyústi cez kožu v okolí análneho otvoru. Ide o bolestivý jav, ktorý sa nedá liečiť, ale vyžaduje lekársky zákrok. Najčastejšou príčinou jej vzniku je hnisavý zápal v oblasti análnej časti.

Príčinou análnej píšťaly sú problémy s drobnými žľazami análneho otvoru. Keď sa zablokujú a upchajú, tvorí sa infekcia, ktorá na mieste vyvolá opuch naplnený tekutinou. Tá po čase vytečie von. Prepojenie abscesu s kožou, cez ktorú infekcia ústi, je análna píšťala. Ďalšími príčinami okrem abscesu sú choroby ako tuberkulóza, pohlavne prenosné choroby alebo Crohnova choroba, ktorá postihuje črevá.

Análna fistula sa prejavuje bolesťou, začervenaním boľavého miesta, opuchom v okolí konečníka či nečistou zapáchajúcou tekutinou, ktorá vyteká z vytvoreného otvoru. Môže sa pridať krvácanie, bolestivý pohyb čriev, bolestivé močenie, prípadne zvýšená teplota.

Väčšina análnych fistúl sa diagnostikuje okamžite, no ak ide o prípad, keď sa sama uzavrela, diagnostika vyžaduje viac vyšetrení.

LIEČBA

Neexistuje žiadny liek na zlepšenie stavu, je potrebná operácia. Jednoduché fistuly, ktoré nie sú príliš blízko konečníka, dokáže lekár „uzavrieť“ tak, že sa dnu dostane cez narezanie pokožky a svalov okolo píšťaly.

Zložitejšie fistuly vyžadujú do otvoru najskôr vložiť trubičku, takzvaný seton, a postupne odstrániť infikovanú tekutinu. Vytekanie môže trvať niekoľko týždňov. Až následne sa pristupuje k operácii.

Análna fistula je stav, ktorý sa nedá doma ani odborne vyliečiť. Pri príznakoch treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc a stav si dať operovať. Až následne možno očakávať zlepšenie a úľavu. Aby sa predišlo opakovaniu choroby, je dôležité podporovať správnu činnosť čriev výberom vhodnej stravy (dostatok vlákniny, menej koreniť, vyprážať a sladiť, jesť čerstvé a nezapchávajúce potraviny) a príjmom dostatku tekutín.

Služby

Krvácate z konečníka? Trápia Vás hemoroidy? Análna trhlina? Nežiadúce výrastky v okolí análneho otvoru alebo máte iný problém s konečníkom?
Liečba análnej fistuly
Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí konečníka. Ak sa jeho prirodzené žľazy infikujú, fistula ich pospája a vyústi cez kožu v...
Liečba pilonidálneho sínusu
Pilonidálny sínus je benígne ochorenie s výskytom 26 prípadov na 100 000 obyvateľov. Ochorenie sa vyskytuje v sacrococcygeálnej oblasti a postihuje väčšinov mužov, najčastejšie medzi 15. a 35. rokom života....
Liečba análneho svrbenia
Svrbenie v oblasti análneho otvoru je spôsobené podráždením kože okolo análneho otvoru.Je to nepríjemný, obmedzujúci problém, ktorý až v 75 % prípadoch spôsobuje iné ochorenie v oblasti análneho kanála alebo konečníka. Vtedy hovoríme...
Liečba perianálnej trombózy
K vzniku perianálnej trombózy dochádza vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidnom uzle vytvorí zrazenina. Ide o náhle zhoršenie inak „neškodných“ vonkajších hemoroidálnych uzlov. Prejaví sa náhlou bolesťou v oblasti análneho otvoru,...
Liečba (odstránenie) perianálnych bradavíc
Anogenitálne bradavice alebo tiež condylomata sú infekčné, vírusové, ochorenie benígneho, nezhubného charakteru. Spôsobuje ho papilomavirus /HPV/, ktorý sa prenáša priamym kontaktom a je považovaný za sexuálne prenosné ochorenie. Postihujú často i oblasť...
ZOZNÁMTE SA

Personál
nášho centra

Personál nášho centra je tímom vysoko špecializovaných profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami a ľudským prístupom založenom na individuálnom posudzovaní každého pacienta.

Žiadny personál sa nenašiel

Objednajte sa

Objednajte sa k nám na vyšetrenie.

V prípade akýchkoľvek nejasností nás kontaktuje
emailom na info@assiduo.sk alebo telefonicky
na tel. čísle +421 2 381 085 11.

Referencie pacientov

Potrebujem poradiť