Liečba bolestivej análnej trhliny

Análna trhlina je defekt, krvácajúca rana sliznice a kože konca análneho otvoru, ktorá je výrazne bolestivá najmä pri vyprázdňovaní, a tiež v období po vyprázdnení. Výrazná bolestivosť je spôsobená exponovanými nervovými zakončeniami nachádzajúcimi sa v tejto oblasti.

Podľa dĺžky trvania a charakteru tkaniva pri vyšetrení rozlišujeme trhlinu akútnu a trhlinu chronickú.
Trhlina spôsobuje spazmus vnútorného zvierača, čo má za následok zníženie prekrvenia tkaniva,  zníženú tendenciu k hojeniu a k prechodu do chronického štádia.

Presná etiológia nie je známa, ale predpokladá sa, že podiel na jej vzniku má tvrdá stolica alebo opakovaná riedka stolica (hnačky).

Liečba

Je veľmi dôležité nezanedbať prvé príznaky tohto ochorenia a liečiť trhlinu už v úvode, aby sa zabránilo prechodu do chronického štádia. V tom už, žiaľ, konzervatívna a neoperačná liečba často nezaberá. Nechirurgická liečba análnej trhliny spočíva v uvoľnení spazmu zvierača, čo vedie k naštartovaniu hojenia tkaniva.

V spolupráci s farmakológom odporúčame a našich pacientov nastavujeme na liečbu lokálne pôsobiacim glyceroltrinitrátom, nifedipínom alebo dilthiazemom v účinných prípravkoch so špeciálnym rektálnym aplikátorom.

Uvedené prípravky uvoľňujú spazmus zvierača, čo až v troch štvrtinách prípadov umožňuje úplné zahojenie tkaniva, až mäkčenie stolice.

Šanca na úplné zahojenie je tým oveľa vyššia ako pri bežne dostupných preparátoch.

Botulotoxín


Ako jedno z mála pracovísk na Slovensku poskytujeme liečbu análnej trhliny pomocou botulotoxínu. Botulotoxín spôsobí, podobne ako lokálna liečba, uvoľnenie spazmu zvierača, čo vedie k úľave od bolesti a naštartovaniu hojenia trhliny. Používajú sa veľmi nízke dávky botulotoxínu, preto pacientovi nehrozí nebezpečenstvo ani komplikácie.


Ide o jednorazový výkon s aplikáciou botulotoxínu do oblasti trhliny. Napriek tomu, že botulotoxín pôsobí len dočasne (niekoľko mesiacov), za uvedený čas sa trhlina zvykne zahojiť. Miera úspešnosti zahojenia je vyššia ako pri lokálnej liečbe a pri opakovanej aplikácii je miera hojenia blížiaca sa až k 95 %.

Rádiofrekvencia


Okrem vyššie uvedených postupov poskytujeme v našom centre liečbu chronickej trhliny aj pomocou rádiofrekvencie. Vďaka tejto metóde sa odstránia chronické tkanivá v okolí trhliny, ktoré bránia jej hojeniu. Používa sa v kombinácii s lokálnou liečbou, prípadne aplikáciou botulotoxínu. Odstraňuje aj odstraňuje chronické tkanivá nahromadené dlhotrvajúcim priebehom ochorenia. Rádiofrekvencia je výrazne šetrná k tkanivám a nedeštruuje okolité zdravé tkanivá. Táto metóda je veľmi precízna a tým je hojenie kratšie a menej bolestivé. Uvedený výkon je možné vykonať ambulantnou cestou, bez nutnosti celkovej anestézie. Trvá priemerne 20 minút a po jeho vykonaní môže pacient bez obmedzenia odísť autom domov a bezprostredne sa vrátiť do bežného života. Metóda je bezpečná a riziká sú minimálne.

Veľmi dôležitý je aj výber vhodného proktológa, ktorý má s touto delikátnou a intímnou procedúrou skúsenosti a v najlepšom prípade vykonáva okrem proktológie aj bežnú chirurgickú prax v tejto oblasti.

Chirurgická liečba ( myotómia )

Pri trhlinách, ktoré nereagujú na uvedenú liečbu alebo pri návrate, rekurencii tohto typu ochorenia treba zvážiť i chirurgickú liečbu.

Pri chirurgickej liečbe nareže proktólog malú časť vnútorného zvierača, čím zníži spazmus zvierača. Táto metóda má trvalý efekt,miera úspešnosti je veľmi vysoká a blíži sa takmer k 100%.
Špecialista v našom tíme má skúsenosti so všetkými uvedenými postupmi. Na základe vyšetrenia a konkrétneho nálezu vám vždy individuálne navrhne liečbu, ktorá bude viesť k diskrétnemu a čo najúspešnejšiemu vyriešeniu Vášho problému.

Dôležité je, aby ste už pri prvých príznakoch, diskomforte, bolestiach pri vyprázdňovaní alebo krvácaní neváhali okamžite konzultovať váš problém s proktológom. Ak totiž trhlina prejde do chronicity, následné liečenie je potom komplikovanejšie, bolestivejšie a pre pacienta v konečnom dôsledku aj časovo a finančne náročnejšie.

Prevencia – čo robiť, aby sa trhlina nevytvorila alebo nevrátila?


Ak ste už mali v minulosti análnu trhlinu a tá sa zahojila, je už len približne 30% šanca, že sa v budúcnosti vytvorí opäť. Vytvoreniu trhliny môžete predchádzať najmä úpravou stravy. Dôležité je udržať stolicu mäkkú. Náš odborník preto radí uprednostňovať stravu bohatú na vlákninu a zabezpečiť svojmu telu dostatočný príjem tekutín.

  • dostatočný príjem vlákniny zo stravy jej úpravou
  • uprednostňovať ovocie, zeleninu, celozrnný chlieb, ovsené vločky, otruby 
  • v prípade nedostatočného príjmu vlákniny zo stravy je možné čiastočne nahradiť deficit komerčne dostupnou vlákninou
  • dostatočný denný príjem tekutín, zamerať sa minimálne na dva litre tekutín
  • vyhýbať sa alkoholickým nápojom, ktoré skôr dehydratujú
  • vyhýbať sa liekom od bolesti obsahujúcim kodeín, ktorý bežne spôsobuje zápchu, uprednostniť pri bolesti paracetamol, diklofenak, ibuprofen

Služby

Krvácate z konečníka? Trápia Vás hemoroidy? Análna trhlina? Nežiadúce výrastky v okolí análneho otvoru alebo máte iný problém s konečníkom?
Liečba análnej fistuly
Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí konečníka. Ak sa jeho prirodzené žľazy infikujú, fistula ich pospája a vyústi cez kožu v...
Liečba pilonidálneho sínusu
Pilonidálny sínus je benígne ochorenie s výskytom 26 prípadov na 100 000 obyvateľov. Ochorenie sa vyskytuje v sacrococcygeálnej oblasti a postihuje väčšinov mužov, najčastejšie medzi 15. a 35. rokom života....
Liečba análneho svrbenia
Svrbenie v oblasti análneho otvoru je spôsobené podráždením kože okolo análneho otvoru.Je to nepríjemný, obmedzujúci problém, ktorý až v 75 % prípadoch spôsobuje iné ochorenie v oblasti análneho kanála alebo konečníka. Vtedy hovoríme...
Liečba perianálnej trombózy
K vzniku perianálnej trombózy dochádza vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidnom uzle vytvorí zrazenina. Ide o náhle zhoršenie inak „neškodných“ vonkajších hemoroidálnych uzlov. Prejaví sa náhlou bolesťou v oblasti análneho otvoru,...
Liečba (odstránenie) perianálnych bradavíc
Anogenitálne bradavice alebo tiež condylomata sú infekčné, vírusové, ochorenie benígneho, nezhubného charakteru. Spôsobuje ho papilomavirus /HPV/, ktorý sa prenáša priamym kontaktom a je považovaný za sexuálne prenosné ochorenie. Postihujú často i oblasť...
ZOZNÁMTE SA

Personál
nášho centra

Personál nášho centra je tímom vysoko špecializovaných profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami a ľudským prístupom založenom na individuálnom posudzovaní každého pacienta.

Žiadny personál sa nenašiel

Objednajte sa

Objednajte sa k nám na vyšetrenie.

V prípade akýchkoľvek nejasností nás kontaktuje
emailom na info@assiduo.sk alebo telefonicky
na tel. čísle +421 2 381 085 11.

Referencie pacientov

Potrebujem poradiť