Napísali o nás – Molusky u detí: Ako sa ich zbaviť? Cenné rady a skúsenosti lekárok aj mamičiek

Napísali o nás – Molusky u detí: Ako sa ich zbaviť? Cenné rady a skúsenosti lekárok aj mamičiek

Žiadne akné ani ovčie kiahne. Tiež ste ostali prekvapení, keď ste po návšteve lekára či lekárky začuli slovo „molusky“? Čo to je a ako sa ich zbaviť čo najmenej bolestivo? Tu je všetko, čo potrebujete o moluskách vedieť z pohľadu lekárok, plus skúsenosti mamičiek.

Najjednoduchšie molusky popísala jedna z vás, mamičiek, ktorá sa s nimi stretla prvýkrát v živote u synčeka: „Jakživ som o moluskách nepočula, kým mi ich syn nepriniesol z plavárne. Na prvý pohľad „len“ zdanlivo nevinná vyrážka nás trápila viac ako 3 roky.“

Čo sú to vlastne tie molusky?

O tom, čo sú molusky a či sa ich treba báť, či ohrozujú tehotné ženy a ako sa ich čo najlepšie zbaviť, sme sa zhovárali aj s kožnými lekárkami, ktoré nám poskytli cenné rady a skúsenosti s liečbou tohto infekčného ochorenia kože.

„Molusky sú špecifickým vírusovým infekčným ochorením. Objavujú sa kdekoľvek na tele. Najčastejšie na tvári, krku, na trupe, v okolí pazúch, na horných a dolných končatinách a na zadku,“ upozorňuje hneď na úvod dermatovenerologička MUDr. Andrea Tvrdoňová.

Ide vlastne o kontagiózne moluskum (vírus Molluscum Contagiosum – MCV alebo epithelioma molluscum), bradavice alebo bradavicové útvarčeky, neodborne molusky, ktoré sa šíria po celom tele, často si ich nachádzate práve na spomínaných miestach, ale aj v podpazuší, na slabinách či v podkolení a u malých detičiek v oblastiach, kde priliehajú k telu plienky.

Najčastejšie sa moluskami nakazia malé deti – podľa britskej NHS (National Health Service, Národná zdravotná služba) sa u 9 z 10 prípadov molusiek deje u detí, najmä vo veku 1-10 rokov a častejšie u chlapcov než dievčat.

Faktom však ostáva, že nakaziť sa môžu aj dospelí ľudia, rizikovejšími pacientmi a pacientkami sú ľudia s atopickou dermatitídou alebo oslabenou imunitou.

Ako vyzerajú molusky?

„Molusky sú pomerne ľahko diagnostikovateľné. Vyzerajú ako okrúhle, drobné, lesklé, hladké, bledoružové papulky veľkosti od 2 do 5 mm. Niekedy sú drobné, minimálne viditeľné, inokedy rastú do väčších rozmerov. Typickým znakom je pupčekovitá preliačenina v strede papulky.

Keďže sú uložené veľmi povrchovo v koži, pri jemnom zatlačení sa z nich dá vytlačiť belavá kašovitá masa,“ popisuje MUDr. Tvrdoňová. Niektoré mamičky tvrdia, že vyzerajú ako malé perly s jamkou v strede s voskovitou či syrovou tekutinou vo vnútri.

Molusky zvyčajne nájdete na koži u detí v malých zoskupeniach. Môžete si ich všimnúť jednotlivo ako pár vyrážok, ale stať sa môže aj to, že sa rozšíria po celom tele a sú ich stovky. Veľa záleží od imunity, hygieny a toho, ako sa dieťa škriabe.

Molusky sa totiž rozširujú aj tzv. samoočkovaním – teda stačí, ak sa dieťa poškriabe na infikovaných častiach tela a dotykom iných častí si ich samo „roznesie“ (infikuje ďalšie časti kože).

Aké sú príznaky? Väčšinou si všimnete vyrážky

Molusky nie sú závažným ochorením, väčšinou bývajú jediným príznakom ochorenia vyrážky. Deti ani dospelých nebolia. Často sa stáva, že spôsobujú svrbenie (väčšinou u detí s ekzémom), najmä ak sú infikované miesta zapálené, červené či opuchnuté.

Molusky sa zvyčajne objavia do 2-7 týždňov od infikovania, to je aj zvyčajná inkubačná doba. Podľa dermatovenerologičky Tvrdoňovej však rátajte s rôzne dlhou dobou. „Molusky sa prenášajú priamym kontaktom s chorou osobou, kontaktom s kontaminovanými hračkami, predmetmi, oblečením, uterákmi. Šírenie prebieha často v bazénoch, kde vírus dlho pretrváva.“

Odborníci a odborníčky často varujú okrem spoločných bazénov a spoločných kúpeľov aj pred saunami, parnými kúpeľmi, kontaktnými športami ako wrestling, basketbal, futbal (kde zdieľate predmety ako rukavice, helmy, lopty, prípadne potápačské okuliare), telocvičňami či napríklad miestami, kde sa nechávate tetovať (ak má dotyčný/á na rukách lézie nechránené náplasťou).

Pozor, v prípade dospelých sa molusky (typ MCV-2) šíria pohlavne a často napádajú oblasť genitálií, bedier, vnútorných strán stehien a spodnú časť brucha.

Pozor na komplikácie u molusiek

„Moluská bývajú aj na tvári, pri rozširovaní do blízkeho okolia očí môžu spôsobovať zápaly očných spojoviek,“ upozorňuje MUDr. Tvrdoňová. Ide o sekundárnu očnú infekciu, ktorá v prípade neliečenia môže vyústiť v podráždenosť očí a ich citlivosti na svetlo.

„No najčastejšími komplikáciami molusiek sú bakteriálne infekcie. Často zvykne koža v okolí molusiek pri ich objavení mierne začervenať. Je to lokálna imunitná reakcia na vírusové ochorenie. Pri škriabaní ale vzniká bakteriálny zápal, čo sa prejavuje bolestivosťou a výrazným začervenaním až mokvaním.

Toto sa rieši použitím zinkovej pasty, prípadne lokálnych prípravkov s antibakteriálnym pôsobením. Výnimočne treba miesta ošetriť antibiotickým krémom.“

Kedy sa molusiek konečne zbavíme? Pozor na návratnosť

Kožné lekárky sa zhodujú na tom, že molusky často vymiznú spontánne. Otázna je len doba, počas ktorej sa vám na tele objaví posledná vyrážka a uschne. Pokožka dieťaťa tak prestáva byť pre okolie infekčná.

Deje sa tak v priebehu niekoľkých mesiacoch – hovorí sa o cca 6-9 mesiacov, môže sa však stať, že molusky vaše dieťa (rizikové opäť deti s atopickým ekzémom alebo dospelí so zníženou imunitou) potrápia aj niekoľko rokov (zriedkavo až 4 roky, podľa štúdie z r. 2017 v 40% prípadov vymizli spontánne za menej ako 6 mesiacov).

Na čo si však treba dať pozor, je návratnosť vírusu. Keďže na rozdiel od herpesu vírus neostáva v tele, ani si naň nevytvárame imunitu, môžu sa molusky do vašej domácnosti navrátiť kedykoľvek.

Ako sa liečia molusky? Čo deti s atopickým ekzémom?

„Je veľa názorov, ako pristupovať k liečbe molúsk. Samotné odstraňovanie prebieha rôznymi formami. Pri malom výskyte je to povrchové ošetrenie tekutým dusíkom alebo vyškrabnutie ostrou lyžičkou. Pre deti je ošetrenie často nepríjemné, preto používame lokálne anestetický krém pred ošetrením.

Z lokálnych prípravkov sa používa kyselina salicylová, hydroxid draselný. U detí s atopickým ekzémom sa doporučuje dôsledne ošetrovať kožu pravidelným premasťovaním, nakoľko majú suchú kožu s porušenou povrchovou bariérou a infikujú sa veľmi ľahko. U dospelých sa odstraňujú podobnými spôsobmi.

Zistilo sa, že moluská sa vyskytujú u detí a hlavne u dospelých s poruchou bunkovej imunity, preto sa doporučuje u obidvoch jej posilnenie,“ vysvetlila MUDr. Tvrdoňová.

MUDr. Hudzíková tvrdí: „U mladších, ale aj u starších pacientov a pacientok môže dôjsť k spontánnemu zahojeniu prejavov. Preto je potrebné zvážiť prínosy a prípadné komplikácie liečby.“ Okrem voľnopredajných liekov v lekárni a zmrazovaniu tekutým dusíkom (kryoterapia) v dermatovenerologickej ordinácii spomína aj laserové odstránenie molúsk.

Faktom však je, že molusky lieči zvyčajne všeobecný lekár a lekárka pre dospelých a v prípade detí pediater či pediatrička. Až v niektorých prípadoch vás odosielajú do dermatovenerologickej ambulancie, vo výnimočných prípadoch na infekčné oddelenie.

Mamičky okrem spomínaného vyzdvihovali z vlastných skúseností aj ošetrovanie alkoholom, betadinom, jablčným octom.

Čo molusky a tehotné ženy?

Obe kožné lekárky sa zhodujú, že molusky nie sú rizikové pre tehotné ženy. „Ochorenie je síce infekčné, ale nezávažné, preto u tehotných nie sú nebezpečné, nehrozí žiadne riziko pre plod,“ informuje MUDr. Tvrdoňová.

„Pre tehotné ženy je však dôležité dodržiavať hygienické návyky, teda pravidelne si umývať ruky, zamedziť kontakt s moluskami – nedotýkať sa, neškriabať, zabrániť zdieľaniu hygienických potrieb ako sú uteráky a osušky,“ dodáva MUDr. Hudzíková.

Ako predísť ďalším infikovaním moluskami? 5 cenných rád od lekárok

Keďže moluskami sa môžete infikovať opakovane, alebo sa môžu ľahko rozšíriť na ostatných členov rodiny, tu je niekoľko cenných rád, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, jej opakovaniu, aj ako predísť nákaze vôbec:

1) Vyhnite sa priamemu kontaktu s infikovanou osobou – teda nezdieľajte spoločne predmety osobnej hygieny ako uteráky, osušky, posteľnú bielizeň, oblečenie, hračky, ale aj kefu na vlasy, mydlá – nezabudnite ich prať na vyšších teplotách.

2) Vyhnite sa sexuálnemu styku s infikovanou osobou – je vhodné použiť kondóm, ktorý však 100% nechráni pred infekciou moluskami.

3) Dajte prednosť sprche pred kúpaním a ak dieťa aj pri sprchovaní používa nejaké hračky, predmety, umyte ich. Po sprchovaní si jemne osušte infikované oblasti, uteráky vyperte, nezdieľajte s ostatnými členmi rodiny. Nehoľte sa, ak máte lézie na tvári.

4) Nedotýkajte sa infikovaných miest na pokožke – po dotyku si ruky poriadne umývajte, aby ste si molusky nerozšírili na ďalšie miesta na tele.

5) Ak idete plávať, alebo športovať, ak idete do práce a deti do školy a škôlky (tu upozornite škôlku), prekryte si infokované oblasti náplasťou alebo oblečením, v prípade vody – plávania – voduvzdornou náplasťou (pripomíname však, že by ste sa kúpaliskám, plavárňam, saunám – zariadeniam, kde je vlhko a vírus sa môže ľahko šíriť, ani telocvičniam a kontaktným športom mali radšej vyhnúť).

Čo na to lekárka: Fungujú domáce recepty, babské rady a domáca liečba?

„Veľakrát je odstraňovanie molusiek niekoľkomesačnou nočnou morou pre rodičov aj deti. Deti odmietajú opakované návštevy kožných lekárov a lekárok kvôli strachu a niekedy bolestivosti pri odstraňovaní. Evidujem veľa domácich receptov ako vypichovanie molusiek s následným potieraním jódovými prípravkami, používanie cesnakových extraktov, koloidného striebra, čajovníkového oleja.

Veľakrát tieto recepty naozaj zaberú a moluská sa stratia. Pokiaľ sa zachovávajú dostatočné dezinfekčné opatrenia, napríklad sa koža pred vypichnutím ihlou riadne vydezinfikuje, nemám voči tomu žiadne výhrady,“ komentovala MUDr. Tvrdoňová domácu liečbu mnohých rodičov.

MUDr. Hudzíková upozorňuje: „Pokiaľ však prejavy molúsk pretrvávajú dlhšiu dobu, či pribúdajú vo väčšom množstve alebo má ochorenie rýchlu progresiu, je lepšie vyhľadať dermatológa či dermatologičku a to čo najskôr.“

Žiadne akné ani ovčie kiahne. Tiež ste ostali prekvapení, keď ste po návšteve lekára či lekárky začuli slovo „molusky“? Čo to je a ako sa ich zbaviť čo najmenej bolestivo? Tu je všetko, čo potrebujete o moluskách vedieť z pohľadu lekárok, plus skúsenosti mamičiek.

Najjednoduchšie molusky popísala jedna z vás, mamičiek, ktorá sa s nimi stretla prvýkrát v živote u synčeka: „Jakživ som o moluskách nepočula, kým mi ich syn nepriniesol z plavárne. Na prvý pohľad „len“ zdanlivo nevinná vyrážka nás trápila viac ako 3 roky.“

Čo sú to vlastne tie molusky?

O tom, čo sú molusky a či sa ich treba báť, či ohrozujú tehotné ženy a ako sa ich čo najlepšie zbaviť, sme sa zhovárali aj s kožnými lekárkami, ktoré nám poskytli cenné rady a skúsenosti s liečbou tohto infekčného ochorenia kože.

„Molusky sú špecifickým vírusovým infekčným ochorením. Objavujú sa kdekoľvek na tele. Najčastejšie na tvári, krku, na trupe, v okolí pazúch, na horných a dolných končatinách a na zadku,“ upozorňuje hneď na úvod dermatovenerologička MUDr. Andrea Tvrdoňová.

Ide vlastne o kontagiózne moluskum (vírus Molluscum Contagiosum – MCV alebo epithelioma molluscum), bradavice alebo bradavicové útvarčeky, neodborne molusky, ktoré sa šíria po celom tele, často si ich nachádzate práve na spomínaných miestach, ale aj v podpazuší, na slabinách či v podkolení a u malých detičiek v oblastiach, kde priliehajú k telu plienky.

Najčastejšie sa moluskami nakazia malé deti – podľa britskej NHS (National Health Service, Národná zdravotná služba) sa u 9 z 10 prípadov molusiek deje u detí, najmä vo veku 1-10 rokov a častejšie u chlapcov než dievčat.

Faktom však ostáva, že nakaziť sa môžu aj dospelí ľudia, rizikovejšími pacientmi a pacientkami sú ľudia s atopickou dermatitídou alebo oslabenou imunitou.

Ako vyzerajú molusky?

„Molusky sú pomerne ľahko diagnostikovateľné. Vyzerajú ako okrúhle, drobné, lesklé, hladké, bledoružové papulky veľkosti od 2 do 5 mm. Niekedy sú drobné, minimálne viditeľné, inokedy rastú do väčších rozmerov. Typickým znakom je pupčekovitá preliačenina v strede papulky.

Keďže sú uložené veľmi povrchovo v koži, pri jemnom zatlačení sa z nich dá vytlačiť belavá kašovitá masa,“ popisuje MUDr. Tvrdoňová. Niektoré mamičky tvrdia, že vyzerajú ako malé perly s jamkou v strede s voskovitou či syrovou tekutinou vo vnútri.

Molusky zvyčajne nájdete na koži u detí v malých zoskupeniach. Môžete si ich všimnúť jednotlivo ako pár vyrážok, ale stať sa môže aj to, že sa rozšíria po celom tele a sú ich stovky. Veľa záleží od imunity, hygieny a toho, ako sa dieťa škriabe.

Molusky sa totiž rozširujú aj tzv. samoočkovaním – teda stačí, ak sa dieťa poškriabe na infikovaných častiach tela a dotykom iných častí si ich samo „roznesie“ (infikuje ďalšie časti kože).

Aké sú príznaky? Väčšinou si všimnete vyrážky

Molusky nie sú závažným ochorením, väčšinou bývajú jediným príznakom ochorenia vyrážky. Deti ani dospelých nebolia. Často sa stáva, že spôsobujú svrbenie (väčšinou u detí s ekzémom), najmä ak sú infikované miesta zapálené, červené či opuchnuté.

Molusky sa zvyčajne objavia do 2-7 týždňov od infikovania, to je aj zvyčajná inkubačná doba. Podľa dermatovenerologičky Tvrdoňovej však rátajte s rôzne dlhou dobou. „Molusky sa prenášajú priamym kontaktom s chorou osobou, kontaktom s kontaminovanými hračkami, predmetmi, oblečením, uterákmi. Šírenie prebieha často v bazénoch, kde vírus dlho pretrváva.“

Odborníci a odborníčky často varujú okrem spoločných bazénov a spoločných kúpeľov aj pred saunami, parnými kúpeľmi, kontaktnými športami ako wrestling, basketbal, futbal (kde zdieľate predmety ako rukavice, helmy, lopty, prípadne potápačské okuliare), telocvičňami či napríklad miestami, kde sa nechávate tetovať (ak má dotyčný/á na rukách lézie nechránené náplasťou).

Pozor, v prípade dospelých sa molusky (typ MCV-2) šíria pohlavne a často napádajú oblasť genitálií, bedier, vnútorných strán stehien a spodnú časť brucha.

Pozor na komplikácie u molusiek

„Moluská bývajú aj na tvári, pri rozširovaní do blízkeho okolia očí môžu spôsobovať zápaly očných spojoviek,“ upozorňuje MUDr. Tvrdoňová. Ide o sekundárnu očnú infekciu, ktorá v prípade neliečenia môže vyústiť v podráždenosť očí a ich citlivosti na svetlo.

„No najčastejšími komplikáciami molusiek sú bakteriálne infekcie. Často zvykne koža v okolí molusiek pri ich objavení mierne začervenať. Je to lokálna imunitná reakcia na vírusové ochorenie. Pri škriabaní ale vzniká bakteriálny zápal, čo sa prejavuje bolestivosťou a výrazným začervenaním až mokvaním.

Toto sa rieši použitím zinkovej pasty, prípadne lokálnych prípravkov s antibakteriálnym pôsobením. Výnimočne treba miesta ošetriť antibiotickým krémom.“

Kedy sa molusiek konečne zbavíme? Pozor na návratnosť

Kožné lekárky sa zhodujú na tom, že molusky často vymiznú spontánne. Otázna je len doba, počas ktorej sa vám na tele objaví posledná vyrážka a uschne. Pokožka dieťaťa tak prestáva byť pre okolie infekčná.

Deje sa tak v priebehu niekoľkých mesiacoch – hovorí sa o cca 6-9 mesiacov, môže sa však stať, že molusky vaše dieťa (rizikové opäť deti s atopickým ekzémom alebo dospelí so zníženou imunitou) potrápia aj niekoľko rokov (zriedkavo až 4 roky, podľa štúdie z r. 2017 v 40% prípadov vymizli spontánne za menej ako 6 mesiacov).

Na čo si však treba dať pozor, je návratnosť vírusu. Keďže na rozdiel od herpesu vírus neostáva v tele, ani si naň nevytvárame imunitu, môžu sa molusky do vašej domácnosti navrátiť kedykoľvek.

Ako sa liečia molusky? Čo deti s atopickým ekzémom?

„Je veľa názorov, ako pristupovať k liečbe molúsk. Samotné odstraňovanie prebieha rôznymi formami. Pri malom výskyte je to povrchové ošetrenie tekutým dusíkom alebo vyškrabnutie ostrou lyžičkou. Pre deti je ošetrenie často nepríjemné, preto používame lokálne anestetický krém pred ošetrením.

Z lokálnych prípravkov sa používa kyselina salicylová, hydroxid draselný. U detí s atopickým ekzémom sa doporučuje dôsledne ošetrovať kožu pravidelným premasťovaním, nakoľko majú suchú kožu s porušenou povrchovou bariérou a infikujú sa veľmi ľahko. U dospelých sa odstraňujú podobnými spôsobmi.

Zistilo sa, že moluská sa vyskytujú u detí a hlavne u dospelých s poruchou bunkovej imunity, preto sa doporučuje u obidvoch jej posilnenie,“ vysvetlila MUDr. Tvrdoňová.

MUDr. Hudzíková tvrdí: „U mladších, ale aj u starších pacientov a pacientok môže dôjsť k spontánnemu zahojeniu prejavov. Preto je potrebné zvážiť prínosy a prípadné komplikácie liečby.“ Okrem voľnopredajných liekov v lekárni a zmrazovaniu tekutým dusíkom (kryoterapia) v dermatovenerologickej ordinácii spomína aj laserové odstránenie molúsk.

Faktom však je, že molusky lieči zvyčajne všeobecný lekár a lekárka pre dospelých a v prípade detí pediater či pediatrička. Až v niektorých prípadoch vás odosielajú do dermatovenerologickej ambulancie, vo výnimočných prípadoch na infekčné oddelenie.

Mamičky okrem spomínaného vyzdvihovali z vlastných skúseností aj ošetrovanie alkoholom, betadinom, jablčným octom.

Čo molusky a tehotné ženy?

Obe kožné lekárky sa zhodujú, že molusky nie sú rizikové pre tehotné ženy. „Ochorenie je síce infekčné, ale nezávažné, preto u tehotných nie sú nebezpečné, nehrozí žiadne riziko pre plod,“ informuje MUDr. Tvrdoňová.

„Pre tehotné ženy je však dôležité dodržiavať hygienické návyky, teda pravidelne si umývať ruky, zamedziť kontakt s moluskami – nedotýkať sa, neškriabať, zabrániť zdieľaniu hygienických potrieb ako sú uteráky a osušky,“ dodáva MUDr. Hudzíková.

Ako predísť ďalším infikovaním moluskami? 5 cenných rád od lekárok

Keďže moluskami sa môžete infikovať opakovane, alebo sa môžu ľahko rozšíriť na ostatných členov rodiny, tu je niekoľko cenných rád, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, jej opakovaniu, aj ako predísť nákaze vôbec:

1) Vyhnite sa priamemu kontaktu s infikovanou osobou – teda nezdieľajte spoločne predmety osobnej hygieny ako uteráky, osušky, posteľnú bielizeň, oblečenie, hračky, ale aj kefu na vlasy, mydlá – nezabudnite ich prať na vyšších teplotách.

2) Vyhnite sa sexuálnemu styku s infikovanou osobou – je vhodné použiť kondóm, ktorý však 100% nechráni pred infekciou moluskami.

3) Dajte prednosť sprche pred kúpaním a ak dieťa aj pri sprchovaní používa nejaké hračky, predmety, umyte ich. Po sprchovaní si jemne osušte infikované oblasti, uteráky vyperte, nezdieľajte s ostatnými členmi rodiny. Nehoľte sa, ak máte lézie na tvári.

4) Nedotýkajte sa infikovaných miest na pokožke – po dotyku si ruky poriadne umývajte, aby ste si molusky nerozšírili na ďalšie miesta na tele.

5) Ak idete plávať, alebo športovať, ak idete do práce a deti do školy a škôlky (tu upozornite škôlku), prekryte si infokované oblasti náplasťou alebo oblečením, v prípade vody – plávania – voduvzdornou náplasťou (pripomíname však, že by ste sa kúpaliskám, plavárňam, saunám – zariadeniam, kde je vlhko a vírus sa môže ľahko šíriť, ani telocvičniam a kontaktným športom mali radšej vyhnúť).

Čo na to lekárka: Fungujú domáce recepty, babské rady a domáca liečba?

„Veľakrát je odstraňovanie molusiek niekoľkomesačnou nočnou morou pre rodičov aj deti. Deti odmietajú opakované návštevy kožných lekárov a lekárok kvôli strachu a niekedy bolestivosti pri odstraňovaní. Evidujem veľa domácich receptov ako vypichovanie molusiek s následným potieraním jódovými prípravkami, používanie cesnakových extraktov, koloidného striebra, čajovníkového oleja.

Veľakrát tieto recepty naozaj zaberú a moluská sa stratia. Pokiaľ sa zachovávajú dostatočné dezinfekčné opatrenia, napríklad sa koža pred vypichnutím ihlou riadne vydezinfikuje, nemám voči tomu žiadne výhrady,“ komentovala MUDr. Tvrdoňová domácu liečbu mnohých rodičov.

MUDr. Hudzíková upozorňuje: „Pokiaľ však prejavy molúsk pretrvávajú dlhšiu dobu, či pribúdajú vo väčšom množstve alebo má ochorenie rýchlu progresiu, je lepšie vyhľadať dermatológa či dermatologičku a to čo najskôr.“

Skúsenosti mamičiek s liečbou molusiek u kožných lekárov a lekárok

Katka:

V pondelok sme boli u kožnej, narátali sme 15molusiek. Liečba: 2x denne Izoprinozín a večer potrieť betadinom a bactrobanom. Tie maličké by mali zmiznúť a potom zmrazovanie tekutým dusíkom.

Janka:

Na kožnom im ich odstraňovali laserom… vtedy lekár povedal, že iné formy liečby nemusia vôbec zabrať, pretože tam prebieha samoočkovanie, kedy sa vírus rozširuje sám a vraj môže trvať 3-5 rokov, pokiaľ tento samoočkovací proces skonči…

Zuzana:

Naša kožná nám to trošku narezala, vytlačila a potreba nejakým dezinfekčným. Ale riešila len tie naozaj zrelé, čo mali bielu hlavičku. Molusky, čo boli ešte malé/nezrelé nechala tak. Povedala, že musíme počkať kým dozrejú a potom ich odstrániť, že sa neoplatí do nezrelej vŕtať, že by sme to zbytočne podráždili a mohlo sa to roznieť. Malej sa urobila malá chrastička a do týždňa sa jej to pekne vyliečilo. Ale kúpať sme sa nemohli.

Simona:

Kožná povedala, že vraj nato je najlepšie vypaľovanie dusíkom, aby nezanechalo jazvy a v lekárni je nato jeden prípravok DUOFILM, ešte sme ho nekúpili, zatiaľ len vypaľujeme.

Skúsenosti a rady mamičiek s domácou liečbou molusiek

Iveta:

My sme sa s nimi trápili skoro rok a čo môžem odporučiť, nerobte s nimi nič. Nám kožná predpísala nejakú vodičku na potieranie. Malý jačal, že ho to páli, stále si to driapal a tým si to samozrejme rozširoval. Tak som mu to prestala natierať a podporila len imunitu, keď mu niektorá praskla, tak som ju dezinfikovala a nechala tak. Trvalo to síce pár mesiacov, ale molusky mu krásne zmizli. Inak priniesli sme si ich z bazénu.

Sabina:

My sme sa moluskami trápili viac ako pol roka aj sme ich prepichovali. Jediné, čo nám pomohlo bolo koloidne striebro (obyčajná voda obohatená o striebro) a posilnenie imunity (imunoglukan). Každý deň sme 2-3x potierali vatou s koloidným striebrom. Bradavice sa zmenšili a vstrebali. Naozaj veľká úľava.

Janka:

Našla som na internete recept, ktorý ako jediný zabral. Najprv som začala tými najväčšími, to sú ako matky. Podobrala som ich jednorazovou ihlou, nakvapkala betadine a prelepila. Nekúpať aspoň 24 hodín, nech sa nerozšíria.

Miška:

Moji synovia si molusky doniesli z plaveckého, teda z plavárne. Najskôr to mal mladši a zmenila som postupne tri kožné lekárky, ktoré si s tým nevedeli rady, vyskúšali na ňom vypaľovanie tekutým dusíkom, mastičky od výmyslu sveta (imazol, framykoin, pepermintový tekutý púder, atď.), vodičky, kyselinu salicylovú, bola som zúfalá, lebo ako prvé a najviac mal tie molusky na „pipíku“ a taká kyselina či dusík na také citlivé miesto – no viete si predstaviť. Nakoniec som sa na všetko s prepáčenim „vyprdla“, lebo nič nezaberalo a len som začala podporovať imunitu. Výsledok?

Mladší ich už nemá, staršiemu aktuálne miznú posledné – na brade už má len pár, nič s tým nedokážem urobiť, každa moluska potrebuje akoby svoj čas – oni ku koncu vlastne narastú a potom prasknú, akoby do krvi, vtedy ich treba potrieť betadinom, aby sa dezinfikoval vírus, ktorý ich prenáša ďalej. Vznikne normálne chrastička a keď odpadne, je po moluske. Zaujímavé je, že niektoré molusky chalanom zmizli aj bez toho, aby praskli, to neviem čím to je.

Čítala som, že niektoré mamy to doma prepichujú ihlou, dezinfikujú a podobne, a raz som to aj ja skúsila a už nikdy viac, nemám pocit, že by to bolo dobré riešenie. Bojovali sme s tým dva roky, skúsili všetko a zabralo naozaj to jediné – podporiť imunitu, ale tak že vysoké dávky vitamínov, atď., treba dať pozor, až si to deti nechytajú a neprenášajú ďalej, je to nákazlivé. Nám zakázali aj kúpanie spoločné, aj plavecký a všetky kúpaliská či wellnesy, kým nebudú celkom bez nich. Takže na kupku ani na plavárni sme neboli už pekne dlho, ale mne by to ani svedomie nedalo, aby sme nakazili iné deti…

Lea:

Kúpila som Molusan, ale kým prišiel na odporúčanie sme používali Imazol, natieram asi týždeň ráno a večer a pomaly naozaj miznú. Takže Molusan je zatiaľ neotvorený.

Katarína:

My sme museli hľadať alternatívy, keďže naša kožná to odstraňovala takou špeciálnou lyžicou a malú to bolelo a bránila sa, no hrôza. Začali sme to prepichovať doma ihlou. Teda prepichnúť ihlou, trošku vytlačiť a poriadne pretrieť dezinfekčným roztokom betadine. Naozaj pomohlo.

MUDr. Andrea Tvrdoňová je dermatovenerologička pôsobiaca v Gastroeneterologickom centre ASSIDUO. V r. 2000 absolvovala Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine, atestáciu z dermatovenerológie získala v r. 2003. Pravidelne sa zúčastňuje odborných kongresov doma aj v zahraničí, je členkou niekoľkých domácich (Slovenská lekárka komora, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská spoločnosť estetickej dermatológie) a zahraničných odborných organizácií (European Academy of Dermatovenerology, Slovenská a česká dermatovenerologická spoločnosť).

MUDr. Miroslava Hudzíková vyštudovala medicínu na LF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2014-2020. Je členkou Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej lekárskej spoločnosti a pravidelne sa zúčastňuje slovenských aj zahraničných kongresov. Pôsobí v kožnom stacionári NsP Trebišov, a.s. a na estetickej klinike NAVAN v Košiciach, kde sa venuje estetickej medicíne.

Zdroj: https://najmama.aktuality.sk/clanok/236757/molusky-u-deti-cenne-rady-a-skusenosti-mamiciek-ako-ich-liecit/

Otváracie hodiny

Dermatológia

Pon.: 07:30 – 16:00
Uto.: 08:00 – 14:30
Str.: 07:30 – 13:00
Štv.: 07:00 – 14:30
Pia.: 07:30 – 13:00

Proktológia

Pon.: 07:00 – 15:00
Str.: 9:00 – 13:00
Pia.:  7:00 – 15:00

info@duoclinic.sk

0905 500 150

Potrebujem poradiť